Sąd Okręgowy w Siedlcach

Deklaracja dostępności

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE DOSTĘPNOŚCI

 

Sąd Okręgowy w Siedlcach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej  Sąd Okręgowy w Siedlcach (siedlce.so.gov.pl)

 

Status pod względem zgodności:

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności. Zapewnienie dostępności niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.

 

Treści niedostępne:

  • część dokumentów opublikowanych na stronie nie jest dostępna cyfrowo

 

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności:

Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia  28 lutego 2024 r.

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe:

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Alicja Przeździak alicja.przezdziak@siedlce.so.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu  +48 25 6407866. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

 

Skargi i odwołania:

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

 Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • Organ nadzorujący: Prezes Sądu Okręgowego w Siedlcach
  • Adres: Sąd Okręgowy w Siedlcach, ul. Sądowa 2, 08-100 Siedlce
  • E-mail: boi@siedlce.so.gov.pl
  • Telefon: +48 256407800

 

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich Biuletyn Informacji Publicznej RPO | Rzecznik Praw Obywatelskich (brpo.gov.pl)

 

Dostępność architektoniczna:

  • Budynek przy ul. Sądowej 2

Do budynku Sądu Okręgowego w Siedlcach prowadzi jedno wejście główne dla interesantów i umożliwia dotarcie do wszystkich części budynku osobom ze szczególnymi potrzebami. Wejście główne dostępne za pomocą schodów oraz pochylni dla osób niepełnosprawnych. Drzwi są rozsuwane i nie posiadają progów. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Szerokość przestrzeni przed wejściem głównym jest wystarczająca dla różnych grup użytkowników. Przedsionek przy wejściu głównym jest wystarczający dla osób poruszających się na wózkach. Do pozostałych części budynków prowadzi sieć korytarzy z platformami przy schodowymi. Do obsługi platform wyznaczeni zostali pracownicy ochrony. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się po lewej stronie od wejścia do budynku. W budynku znajdują się trzy windy. Windy są wyposażane w przyciski wypukłe z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. Windy nie posiadają głośników informujących w języku polskim. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W pomieszczeniu Biura Obsługi Interesanta znajduje się pętla indukcyjna oraz lupa elektryczna. Osoby niewidome i niesłyszące mają możliwość skorzystania ze wsparcia wyznaczonego pracownika tutejszego sądu. Usługa tłumacza języka migowego jest dostępna online.

  • Budynek przy ul. Kazimierzowskiej 31

Wejście główne do budynku możliwe jest bezpośrednio z parkingu znajdującego się przed budynkiem. W budynku nie ma windy. Obsługa interesantów ze szczególnymi potrzebami odbywa się w 2 pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynku.

 

Ułatwienia:

Strona jest w pełni przystosowana dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami:

  • pełna obsługa strony możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury jak i myszki,
  • strona jest wyposażona w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące,
  • na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka,
  • serwis nie zawiera skrótów klawiaturowych, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające ), systemem lub aplikacjami użytkowników.

 

Aplikacje mobilne:

Podmiot publiczny nie udostępnia aplikacji mobilnej

 

 

do góry